SORU - CEVAP FORUMU
 
Genel Soru-Cevap ve yardımlaşma forumu. Bu forumda kurallar çerçevesinde tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz. Sorularınız Mevzuat Komisyonu tarafından cevaplandırılacaktır.
Soru eklemek için ÜYE GİRİŞİ yapmanız gerekmektedir.
 
İyi günler.

Bir hes projesinin iletim borularının betonla bir arada tutan kısımlarından bir tanesinde kırılma oldu. Bunun üzerine kırılan beton bölümünün yeniden yapılması gerekiyor. Yapılacak gider tutarı yüksek bir meblağ olacak.

Benim sorum bu durumda yapılan tamir işlemi gider olarak yazılabilir mi ? Gider yazılabilmesi için herhangi bir tutar kısıtlaması var mıdır? Yoksa ilgili tesisin maliyetine mi atılmalıdır.
Okuduğum yorumlarda, tesisin bakım onarımla ilgili giderleri gider yazılabilir şeklinde, yorumlarınızı bekliyorum.
belirli bir sebep ile görevden geçici bir süre alınan ve gözaltında olan , daha sonra salıverilen , hüküm giymemiş ancak mahkemesi de yapılmamış ve halen görevine dönüş izni verilmeyen bir NOTER ile ilgili yerine vekaleten bakan Noter Katibi ile ilgili ; ilgili sorumluluk gereği : STOPAJ - KDV - GEÇİCİ VERGİ - YILLIK GELİR VERGİSİ - SGK İŞVEREN YETKİLİSİ konularında kimin adına beyanname verileceği konusunda ve yetkili kimin olaması gerektiği konusunda bağlı olunan vergi dairesinden net bilgi alına mamakta ve görüş istenildiği halde cvp gelmeyen bir durum için ; Beyannameler kimin adına verilmesi gerektiği konusunda cvp verirseniz sevinirim.
Sorulara cevap mı verilmemiş, yoksa cevapları ben mi göremiyorum? :)
Şahıs firmasını tek kişilik limited şirkete çevirmek için;
1- Tutulan defterin işletme hesabı veya bilanço hesabında tutulması fark eder mi?
2- Fark etmez ise işletme hesabına göre özvarlık tespiti nasıl yapılır?
BASIN YAYIN İŞLETMELERİNDE RTÜK BEYANI VERİLİR Mİ?
NASIL HESAPLANIR?
Sorulacak sorular bilgilendirme , hatırlama, hatırlatma amaçlıdır.
LTD.ŞTİ. KURULUŞU NASIL YAPILIR?
A.Ş. KURULUŞU NASIL YAPILIR?
LTD.ŞTİ. VE A.Ş. KURULUŞLARINDA VERGİ DAİRESİ, TİCARET SİCİL, SGK , MESLEK ÖRGÜTLERİ , BELEDİYE VB.. HANGİ SIRALAMA , NE GİBİ ADIMLAR TAKİP EDİLMELİDİR?
LTD.ŞTİ. VEYA A.Ş. GENEL KURUL NEDİR? NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?
687 SAYILI KANUN V.U.K. VE SGK UYGULAMASI NASIL OLMALIDIR?
AKARYAKIT FİŞLERİ BA BS TABİMİDİR?
SİGorTA ACENTELERİ FATURA KULLANIR MI?
GİDER FATURALARINI KAYDA ALIRKEN KDV DURUMU NEDİR?

YAP SAT İNŞAAT İŞLERİNDE ARSA SAHİPLERİNE VERİLEN DAİRELER NASIL BELGELENDİRİLİR VE KAYIT ALTINA NASIL ALIR?
(KDV , KV , MALİYET HESAPLAMALARI YÖNÜNDEN)
SGK BİLDİRGELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
KURUMLAR VERGİSİ BEYANLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
FATURA VUK, TTK, BK YÖNÜNDEN NEDİR? NASIL DÜZENLENİR? KAYIT ALTINA ALMA SÜRESİ VARMIDIR? MUHASEBEYE GEÇ ULAŞAN FATURALARDA NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR?
DÖNEM İTİBARİYLE ÖDENMEMİŞ , BEYAN TARİHİ İTİBARİYLE ÖDENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİNDE İNDİRİM KonUSU YAPILABLİR Mİ?
DÖNEM İTİBARİYLE ÖDENMEMİŞ , BEYAN TARİHİ İTİBARİYLE ÖDENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI KURUMLAR VERGİSİNDE VERGİ DÖNEMİNDE İNDİRİM KonUSU YAPILABLİR Mİ?
ÖTELENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI KV, KGV İNDİRİM KonUSU YAPILABİLİR Mİ?
İNŞAAT TAAHHÜTLE İLGİLİ YILLARA SARİ KAPSAMDA İKİ orTAK BİRİ ŞAHIS DİĞERİ TÜZEL KİŞİ LTD.ŞTİ.İŞ orTAKLIĞI KURUYor.İŞ orTAKLIĞI KENDİ BEYANINI VE KURUMLAR VERGİSİ YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ KESİNTİ LİSTELERİNİ KENDİSİ BEYAN EDİYor.SorUM İŞ BİTİMİNDE KAR ZARARIN VERGİSEL ANLAMDA HER orTAK AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE İSTİSNA DURUMLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?KOLAY GELSİN.
Oto kiralamalarda işletmeye kaydedilen araç iki yıl kullanıldıktan sonra 1 kdv ile satılabiliyor. İki yıl dolmadan 1 kdv ile satış yapmak mümkünmüdür. (araç alım satımı da yapıyor.)