SORU - CEVAP FORUMU
 
Genel Soru-Cevap ve yardımlaşma forumu. Bu forumda kurallar çerçevesinde tüm konular hakkında soru sorabilirsiniz. Sorularınız Mevzuat Komisyonu tarafından cevaplandırılacaktır.
 
16.07.2020 12:22    
Serap TUNCER 2 Tane diş Laboratuvarı işletmem var. Her iki firma da ihale yoluyla hastanelere iş yapıyor. firmalardan biri “DEVLET HASTANESİNE “ DİĞERİ “ÜNİVERSİTE HASTANESİNE” iş yapıyor. Her iki firmada diş protezi köprü kron çene vs diş hastanesinin gereksinimi olan ürünleri kendi malzeme ve kendi işçileriyle kendi iş yerinde yapıyor. Her iki firmada hastanelerde sözleşme gereği 3 işçi çalıştırıyor. Bana anlatılana göre bu işçiler hastanede sadece getir götür işi yapıyor, yani dr ölçü alıyor işçi ölçüyü ve ürünleri getirip götürüyor.
Bu işçiler için ssk kurumundan aldığım bilgiye göre ayrı bir ssk dosyası açtım. Çünkü hastanede çalışan işçilerin adresi hastane olmuş oluyor ki zaten bir firma Trabzon dışındaki bir hastaneye iş yapıyor işçiler farklı bir şehirde. İşçilerin sevk ve idaresi işverene ait.
ASIL PROBLEM ŞU:
Devlet hastanesine iş yapan mükellefim faturaları tevkifatlı kesiyor 5018 sayılı cetvel gereğince üniversite hastanesine iş yapan mükellefim tevkifatsız kesiyor. Diş laboratuvarlarının diğer laboratuvar işletmelerinden farkı şu: Bu işyerlerinde direkt olarak hizmet üretilmiyor üretilen ürünler mamul ya da yarı mamul yani imalat var ki zaten sanayi ve sicil sistemine kayıtlılar Hastanede çalışan işçilerde hastaneye direk olarak bir hizmet işi yapmıyorlar bana göre .Mükellefin getir götür işini mükellefin kendi işçisi yapmış oluyor. Bu iki kurum devlet ve ünv hastanesi şartlar aynı olduğu halde neden biri tevkifatlı biri tevkifatsız fatura kesiyor? Bu sorunun cevabını net olarak veremiyorum. Alo 189 u bile aradım işin içinden çıkamadılar . Kendim internetten bir iki özelge baktım. özelgeler de bir birinin tersi şeyleri söylüyor gibi geldi bana . Şartlar aynı olduğuna göre kurumlardan biri yanlış yapıyor ya da zurnanın zırt dediği bir yer var bana bu konuda yardımcı olur musunuz
 
24.07.2020 12:01  
Yusuf Ziya AYDIN
Her iki hastahaneye de kesilen faturalarda da KDV tevkifatı uygulanması gerekir. Tek istisna üniversite hastahanesinin vakıf üniversitesi olması olabilir. Bu konuda tam bir ikilem mevcuttur. Ancak, KDV. tevkifatında önemli sorumluluk alıcıya aittir.