TÜM SORULAR
[ 30.09.2020 ] STK (DERNEK) VERGİ MÜKELLEFİYETİ KDV VE STOPAJ YÖNÜNDEN SorMAK İSTEDİĞİM ÇALIŞAN SAYISI 50 VE ÜZERİ İSE VERBİS KAYITI YAPTIRMAK ZorUNDAMI KANUNE YAPTIRIMI NEDİR NOT AYNI ZAMANDA TÜM SPor KULÜPLERİ STK DERNEK STATÜSÜNDE OLUP ÖZELLİKLE 2. VE 3. LİG DEKİ TAKIMLARI KDV VE STOBAJ YÖNÜNDEN VERGİ MÜKELLEFİDİR
[ 16.07.2020 ] 2 Tane diş Laboratuvarı işletmem var. Her iki firma da ihale yoluyla hastanelere iş yapıyor. firmalardan biri “DEVLET HASTANESİNE “ DİĞERİ “ÜNİVERSİTE HASTANESİNE” iş yapıyor. Her iki firmada diş protezi köprü kron çene vs diş hastanesinin gereksinimi olan ürünleri kendi malzeme ve kendi işçileriyle kendi iş yerinde yapıyor. Her iki firmada hastanelerde sözleşme gereği 3 işçi çalıştırıyor. Bana anlatılana göre bu işçiler hastanede sadece getir götür işi yapıyor, yani dr ölçü alıyor işçi ölçüyü ve ürünleri getirip götürüyor.
Bu işçiler için ssk kurumundan aldığım bilgiye göre ayrı bir ssk dosyası açtım. Çünkü hastanede çalışan işçilerin adresi hastane olmuş oluyor ki zaten bir firma Trabzon dışındaki bir hastaneye iş yapıyor işçiler farklı bir şehirde. İşçilerin sevk ve idaresi işverene ait.
ASIL PROBLEM ŞU:
Devlet hastanesine iş yapan mükellefim faturaları tevkifatlı kesiyor 5018 sayılı cetvel gereğince üniversite hastanesine iş yapan mükellefim tevkifatsız kesiyor. Diş laboratuvarlarının diğer laboratuvar işletmelerinden farkı şu: Bu işyerlerinde direkt olarak hizmet üretilmiyor üretilen ürünler mamul ya da yarı mamul yani imalat var ki zaten sanayi ve sicil sistemine kayıtlılar Hastanede çalışan işçilerde hastaneye direk olarak bir hizmet işi yapmıyorlar bana göre .Mükellefin getir götür işini mükellefin kendi işçisi yapmış oluyor. Bu iki kurum devlet ve ünv hastanesi şartlar aynı olduğu halde neden biri tevkifatlı biri tevkifatsız fatura kesiyor? Bu sorunun cevabını net olarak veremiyorum. Alo 189 u bile aradım işin içinden çıkamadılar . Kendim internetten bir iki özelge baktım. özelgeler de bir birinin tersi şeyleri söylüyor gibi geldi bana . Şartlar aynı olduğuna göre kurumlardan biri yanlış yapıyor ya da zurnanın zırt dediği bir yer var bana bu konuda yardımcı olur musunuz
[ 14.07.2020 ] 6111 VE 17103 Teşviğinden faydalanan işçilerimiz bulunmaktadır.
Örneğin Mart ayında teşviğin bitmesine 8 ay kalmıştı. Mart ayında kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Nisan Mayıs ve Haziran aylarında çalışma olmadığından teşvikten de faydalanmamış olduk. Pandemi nedeniyle yararlanmadığımız teşvik süresi 3 ay uzayacak mı yoksa bitmesi gereken sürede bitecek mi
[ 14.07.2020 ] MERHABALAR OTEL İŞLETMEM VAR SABAH KAHVALTISI VE İÇECEK SERVİSİ VERİYor. OLUYor. SERVİSTE KULLANDIĞI TEK KULLANIMLIK PLASTİK BARDAK TABAK VEYA KÖPÜK DEDİĞİMİZ ÜRÜNLERDEN KULLANIYor. BU OTEL İŞLETMESİNİN GERİ KAZANIM BEYANNAMESİ MÜKELLEFİYETİ VAR MIDIR VARSA BU SATIŞLARIN BELGEYE FATURA YA DA YAZARKASA FİŞİNE YANSITILMASI NE ŞEKİLDE OLACAK. FİYATI KENDİSİ Mİ BELİRLEYECEK FATURALARI GENELLİKLE KonAKLAMA BEDELİ OLARAK KESİYor. KAHVALTI YADA İÇECEK SERVİSİ DİYE BELİRTMESİ GEREKİR Mİ GEREKİRSE 8 KDV orANI UYGULANIYor KAHVALTI VE İÇECEK SERVİSİ NEDENİYLE KDV orANI DEĞİŞİR Mİ
[ 3.07.2020 ] KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 20 HAZİRANDA BİTEN İŞYERİ 21 - 30 HAZİRAN DÖNEMİNİ SİGorTALI GÖSTEREBİLİR Mİ. 1 TEMMUZDA TEKRAR KÇÖ DEVAM EDECEK.
[ 5.05.2020 ] K.Ç.Ö. den faydalanan bir mükellefimizin İhaleleli iş yapan Ana firmadan alt taşeronluk sözleşmesi yaparak iş yapmak istiyor..Fakat taşeron olarak çalışılacak yerde K.Ç.Ö.ği alan işçilerinden göstermesi gerekiyor,malum aynı yerde denetim firması var rastgele eleman çalışamayacak bir yer,Şimdi soru? K.Ç.Ö ği alan işçi veya işçileri işveren dosyası açıp buraya nasıl aktaracağım. Çıkış mı yapacağım aktarmamı nasıl çözüm gerekiyor.
[ 22.04.2020 ] bir şirket marketlere yardım kolisi yapıp fatura alırsa ayrıcane kömür ve gider yardımı yapıp fatura alırsa bunları şirketin giderinde kullanabilirmi? kullana bilirse yardım yaptığı yerlere ne şekilde faturalandırılabilir. giderlerinden düşebilirmi?
[ 21.04.2020 ] Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (17 Nisan 2020)üç aylık süreyi geçmemek üzere işveren işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilir.Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanaarak sözleşmeyi fesih hakkı vermez.
1-Yukarıda sözü edilen 17 nisan dan önce ücretsiz izine ayrılanlara sanki bu ödenek hakkı sağlanmayacağı yada ücretsiz izin hakkı olup olmadığı gibi bir anlam mı taşıyor?
17)ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ
4447 Sayılık Kanun Geçici Madde 24
Bu maddenin yürülüğe girdiği tarihte iş sözleşmesi bulunmakla birlikte 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler ile 15.03.2020 tarihinden sonra 51inci madde kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve bu kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçilere, herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak kaydıyla ve 4857 sayılı kanunun geçici 10.uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak süreyi geçmemek üzere diye devan eden kanun metninde :
2-Bu maddede de 17 nisandan öncesinden bahsediyor. Bu 2 maddedeki ifadeyi net anlayamadım.sanki çelişki var.16 mart ve sonraki tarihlerde kanunla yada kendiliğinden tamamen kapatılan işyerleri var.kısmi çalışma hakkı alamayan işçilerlerle ilgili Mart ayı bordrosunu ne şekilde yapmamız gerektiği? örneğin mart ayı bordrosunda 16 çalışma günü kalan 14 gün eksik gün nedenine ne yazmamız gerektiği (sgk da eksik gün nedenlerinde buna uyan 28 pandemi ücretsiz izin 4857 geçici 10.madde var sadece. yani tek başına pandemi yok.bu demek oluyorki kanunen işyeri kapansada mecburen 28 yani ücretsiz izin kodu vermek gerekiyor diye düşünüyorum. Diğer bir örnek ise 23 marttan sonra tamamen faaliyetini durduran özel etüt hizmetleri veren firmada şartlara uyan bir işçiye kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunduk.Şartları uymayan diğer işçi için çalışmadığı halde maaş ödemek istesek bile bunun mümkün olup olamayacağı, olamayacaksa bu işçi için bordronun ne şekilde düzenlenmesi gerektiği?
3-Kısmi çalışmada başvurular netleşmesede biz başvurulara göremi bordro yapacağız?
4-7 günlük ücrete yarım ücret ilavesi sanırım her şatta uygulanmalı?
[ 17.04.2020 ] Merhaba kısa çalışma listesinde iscilerin 450-60 gün kontrolünü is kur yapıyor mu yoksa isveren mi yapmalı.
[ 13.04.2020 ] 1-Özel Eğitim Kurumlarında Kısa Çalışma Ödeneği Hesap Edilirken Uzaktan Eğitim Veren Personelin durumu ne olacak ?

2- Özel Eğitim Kurumları 20+20 saat hizmet vermektedir. Bu sürede 45 saat üzerinden mi başvuru yapılacak ?
[ 7.11.2017 ] İyi günler.

Bir hes projesinin iletim borularının betonla bir arada tutan kısımlarından bir tanesinde kırılma oldu. Bunun üzerine kırılan beton bölümünün yeniden yapılması gerekiyor. Yapılacak gider tutarı yüksek bir meblağ olacak.

Benim sorum bu durumda yapılan tamir işlemi gider olarak yazılabilir mi ? Gider yazılabilmesi için herhangi bir tutar kısıtlaması var mıdır? Yoksa ilgili tesisin maliyetine mi atılmalıdır.
Okuduğum yorumlarda, tesisin bakım onarımla ilgili giderleri gider yazılabilir şeklinde, yorumlarınızı bekliyorum.
[ 11.10.2017 ] belirli bir sebep ile görevden geçici bir süre alınan ve gözaltında olan , daha sonra salıverilen , hüküm giymemiş ancak mahkemesi de yapılmamış ve halen görevine dönüş izni verilmeyen bir NOTER ile ilgili yerine vekaleten bakan Noter Katibi ile ilgili ; ilgili sorumluluk gereği : STOPAJ - KDV - GEÇİCİ VERGİ - YILLIK GELİR VERGİSİ - SGK İŞVEREN YETKİLİSİ konularında kimin adına beyanname verileceği konusunda ve yetkili kimin olaması gerektiği konusunda bağlı olunan vergi dairesinden net bilgi alına mamakta ve görüş istenildiği halde cvp gelmeyen bir durum için ; Beyannameler kimin adına verilmesi gerektiği konusunda cvp verirseniz sevinirim.
[ 26.09.2017 ] Sorulara cevap mı verilmemiş, yoksa cevapları ben mi göremiyorum? :)
[ 25.05.2017 ] Şahıs firmasını tek kişilik limited şirkete çevirmek için;
1- Tutulan defterin işletme hesabı veya bilanço hesabında tutulması fark eder mi?
2- Fark etmez ise işletme hesabına göre özvarlık tespiti nasıl yapılır?
[ 18.05.2017 ] AKARYAKIT FİŞLERİ BA BS TABİMİDİR?
[ 18.05.2017 ] LTD.ŞTİ. KURULUŞU NASIL YAPILIR?
[ 18.05.2017 ] A.Ş. KURULUŞU NASIL YAPILIR?
[ 18.05.2017 ] LTD.ŞTİ. VE A.Ş. KURULUŞLARINDA VERGİ DAİRESİ, TİCARET SİCİL, SGK , MESLEK ÖRGÜTLERİ , BELEDİYE VB.. HANGİ SIRALAMA , NE GİBİ ADIMLAR TAKİP EDİLMELİDİR?
[ 18.05.2017 ] LTD.ŞTİ. VEYA A.Ş. GENEL KURUL NEDİR? NE ZAMAN VE NASIL YAPILIR?
[ 18.05.2017 ] 687 SAYILI KANUN V.U.K. VE SGK UYGULAMASI NASIL OLMALIDIR?
[ 18.05.2017 ] DÖNEM İTİBARİYLE ÖDENMEMİŞ , BEYAN TARİHİ İTİBARİYLE ÖDENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI GEÇİCİ VERGİ DÖNEMİNDE İNDİRİM KonUSU YAPILABLİR Mİ?
DÖNEM İTİBARİYLE ÖDENMEMİŞ , BEYAN TARİHİ İTİBARİYLE ÖDENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI KURUMLAR VERGİSİNDE VERGİ DÖNEMİNDE İNDİRİM KonUSU YAPILABLİR Mİ?
ÖTELENMİŞ SGK İŞVEREN PAYLARI KV, KGV İNDİRİM KonUSU YAPILABİLİR Mİ?
[ 18.05.2017 ] SİGorTA ACENTELERİ FATURA KULLANIR MI?
GİDER FATURALARINI KAYDA ALIRKEN KDV DURUMU NEDİR?

[ 18.05.2017 ] SGK BİLDİRGELERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
[ 18.05.2017 ] KURUM GEÇİCİ VERGİ BEYANLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
[ 18.05.2017 ] FATURA VUK, TTK, BK YÖNÜNDEN NEDİR? NASIL DÜZENLENİR? KAYIT ALTINA ALMA SÜRESİ VARMIDIR? MUHASEBEYE GEÇ ULAŞAN FATURALARDA NASIL BİR YOL İZLENMELİDİR?
[ 18.05.2017 ] KURUMLAR VERGİSİ BEYANLARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
[ 10.03.2017 ] İNŞAAT TAAHHÜTLE İLGİLİ YILLARA SARİ KAPSAMDA İKİ orTAK BİRİ ŞAHIS DİĞERİ TÜZEL KİŞİ LTD.ŞTİ.İŞ orTAKLIĞI KURUYor.İŞ orTAKLIĞI KENDİ BEYANINI VE KURUMLAR VERGİSİ YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ KESİNTİ LİSTELERİNİ KENDİSİ BEYAN EDİYor.SorUM İŞ BİTİMİNDE KAR ZARARIN VERGİSEL ANLAMDA HER orTAK AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ VE İSTİSNA DURUMLARI HAKKINDA BİLGİ VERİRMİSİNİZ?KOLAY GELSİN.
[ 26.01.2017 ] Oto kiralamalarda işletmeye kaydedilen araç iki yıl kullanıldıktan sonra 1 kdv ile satılabiliyor. İki yıl dolmadan 1 kdv ile satış yapmak mümkünmüdür. (araç alım satımı da yapıyor.)
 
1